افزایش فاکتور توزیع دامنه حجم گلبول قرمز (RDW) و ارتباط آن با سرطان ریه

right leftافزایش فاکتور توزیع دامنه حجم گلبول قرمز (RDW) و ارتباط آن با سرطان ریهافزایش فاکتور توزیع دامنه حجم گلبول قرمز (RDW) و ارتباط آن با سرطان ریه
سرطان ریه یکی از کشنده ترین سرطان های شناخته شده و پس از سرطان پستان به عنوان دومین عامل مرگ و میر در زنان به حساب می آید.
فاکتور توزیع دامنه حجم گلبول قرمز (RDW) که بصورت معمول در آزمایش های CBC خون محاسبه می گردد ، نشان دهنده توزیع سایز گلبول های قرمز می باشد. فاکتورRDW به عنوان اصلی ترین معیار تقسیم بندی انواع آنمی (کم خونی) در مباحث بالینی در نظر گرفته می شود.
در چند سال اخیر مطالعات انجام گرفته حاکی از یک ارتباط مستقیم بین افزایش فاکتور RDW و نرخ مرگ و میر در مبتلایان به بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های عروق مغزی و هپاتیت B می باشد. با توجه به این ارتباط همچنان مکانیسم دقیق تاثیر RDWدر این بیماران مشخص نگردیده است.
در تحقیقی که در سال 2013 در ژورنال Plos Oneبه چاپ رسیده است به بررسی ارتباط بین سطح فاکتور RDW و بیماری سرطان ریه پرداخته شده است. در این تحقیق که برروی 332 بیمار مبتلا به سرطان ریه انجام گرفت، حاکی از این مطلب بود که سطح بالای فاکتور RDW ( ≥ 15) ارتباط مستقیم با سطح بیماری و نوع علائم ظهور بیماری دارد که می توان به عنوان یک روش جدید و اقتصادی برای تعیین و پیش بینی شرایط کلی بیماران مبتلا به سرطان ریه به کار گرفته شود.

گردآوری و تنظیم مطالب: امین طاهری و حسین دباغی
image
Close